وبلاگ

از بین بردن افسانه ها: اهمیت شستشو یا فلاش گیاهان قبل از برداشت محصول!

در دنیای کشت گیاهان ، به نظر می رسد که بحث بر سر موضوع شستشو یا فلاش گیاهان وجود دارد. مخالفان این تکنیک معتقدند که فلاش گیاهان قبل از برداشت مواد مغذی حیاتی را از آنها سلب می کند – بدیهی است که این نکته منفی ای است. در طرف دیگر این قضیه ، حامیان اعلام می کنند که شستشوی گیاهان را از مواد مغذی و آلاینده های اضافی آزاد می کند و به یک محصول با کیفیت بالاتر منجر می شود.

در این مقاله ، ما حقیقت راجع به فلاش گیاهان را بررسی می کنیم: دقیقاً چیست ، چرا برای پرورش دهندگان اینقدر مهم است که گیاهان خود را شستشو دهند و بهترین راه برای استفاده از تکنیک فلش کردن برای حداکثر رساندن میزان برداشت محصولات.

شستشو یا فلاش چیست و چه کسانی باید این کار را انجام دهند؟

قبل از اینکه به دلایلی بپردازیم که چرا فلاش گیاهان شما بسیار مهم است ، باید دقیقاً بفهمیم که قلاش چیست.

شستشو شامل آبیاری گیاهان شما بدون هیچ گونه مواد مغذی اضافی برای یک دوره زمانی – از یک یا دو روز تا یک هفته یا بیشتر ، بسته به محیط رشد شما – قبل از برداشت است. هدف از این امر این است که به گیاهان زمان بدهیم تا از مواد مغذی موجود در خود گیاه استفاده کرده و در نتیجه بار کلی مواد مغذی و آلاینده محصول نهایی را کاهش دهند.

ما شستشو را برای پرورش دهندگان از هر نوع بستر کش اعم از آبی یا هیدروپونیک ، کوکو یا خاک توصیه می کنیم – هرچند مدت زمان شستشو بسته به محیط متفاوت است.

فلاش گیاهان

اهمیت فلاش گیاهان

اگرچه برخی در صنعت برعکس استدلال می کنند ، اما اهمیت شستشوی گیاهان توسط اکثریت قریب به اتفاق پرورش دهندگان جدی تأیید شده است. اکثر پرورش دهندگان باتجربه سعی کرده اند قبل از برداشت شستشو ندهند ، که باعث شده است آنها افت چشمگیر در کیفیت عملکرد را از نزدیک تجربه کنند.

مشاهده می کنید ، در طول چرخه رشد ، گیاهان شما مقادیر اضافی مواد مغذی ، نمک و سایر ترکیبات را ذخیره می کنند. اگر به گیاهان فرصتی ندهید که این ترکیبات مازاد را با شستشو قبل از برداشت دفع کنند ، محصول نهایی شما بسیار سخت تر و تلخ تر می شود. عدم شستشو می تواند باعث شود محصول شما از سایر عوارض جانبی منفی مانند خاکستر سیاه و طعم و بوی شیمیایی نامطبوع رنج ببرد.

حقیقت این است که شستن مواد مغذی قبل از برداشت نمی تواند کیفیت محصولات با ارزش شما را به خطر بیاندازد.

فلاش کردن یا نکردن! مسئله این است!

با وجود اکثریت قریب به اتفاق پرورش دهندگان که اهمیت شستشوی گیاهان را درک کرده و مزایای آن را از طریق تمرین خود تأیید کرده اند ، برخی هستند که مخالف آن هستند.

مخالفان چند ادعای جسورانه دارند ، از جمله:

  • ربودن مواد مغذی گیاهان در هر مرحله از چرخه رشد ، نتیجه ای ندارد و به هیچ وجه به نفع رشد نیست.
  • هنگامی که مواد مغذی جذب بافت های گیاهی می شوند ، به طور دائم در آنجا قرار می گیرند. این گیاه نمی تواند آنها را به سادگی با نادیده گرفتن مواد مغذی بیشتر از بدن خارج کند یا از آنها استفاده کند.
  • اگر شستشو در واقع یک عمل مفید بود ، گیاهانی که در آب پرورش داده می شوند همیشه طعم بهتری نسبت به گیاهانی که در خاک رشد می کنند دارند ، زیرا خاک را نمی توان به طور موثر شستشو داد.
  • حذف مواد مغذی باعث ایجاد تنش در گیاهان می شود که مانع رشد می شود.
  • شستشوی گیاهان “شبه علم” است که توسط هیچ مطالعه علمی قانونی پشتیبانی نشده است.

بیایید این استدلال های ضد شستشو را یکی یکی بررسی کنیم.

فلاش گیاهان شما باعث ربودن مواد مغذی آنها نمی شود. برعکس ، شستشو به گیاهان این امکان را می دهد تا از مواد مغذی اضافی که در طول چرخه رشد جمع کرده اند استفاده کنند. هنگامی که محصولات خود را تا زمان برداشت کامل بار می کنید ، ترکیبات زیادی روی کیفیت محصول نهایی – از جمله طعم ، بو و نرمی کلی آن – باقی می ماند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که هدف اصلی فلاش گیاهان ، تشویق رشد قابل توجه جدید نیست – هرچند ، شستشو می تواند باعث متورم شدن شکوفه های گل شما شود ، زیرا گیاهان تمام انرژی خود را برای جذب مواد مغذی از دست نمی دهند.

هر پرورش دهنده ای که قفل مواد مغذی را تجربه کرده است این استدلال را می داند که گیاهان نمی توانند مواد مغذی اضافی را دفع کنند. از هر پرورش دهنده با تجربه بپرسید که چگونه قفل مواد مغذی را برطرف می کند ، آنها به شما می گویند: شما باید گیاهان خود را بشویید و به آنها فرصت دهید تا از مواد مغذی اضافی استفاده کنند.

همین منطق در مورد شستشوی قبل از برداشت نیز صادق است. شما فقط زمان کافی به گیاهان خود می دهید تا از مواد مغذی اضافی ، نمک ها و سایر ترکیبات استفاده کند.

این استدلال که نمی توان خاک را به طور موثر شستشو داد ، منطقی نیست و کاملاً اشتباه است. گیاهانی که در خاک رشد می کنند قابل شستشو هستند.

درست است که حذف مواد مغذی باعث فشار بر گیاهان شده و باعث افزایش ترکیبات دفاعی آنها می شود. با این حال ، در برخی گیاهان ، ترکیبات دفاعی اولیه مطلوب ترین ترکیبات هستند ، بنابراین شستشو قبل از برداشت می تواند ارزش محصول نهایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

در کمپانی های تولید کود مانند Advanced Nutrients آمریکا، بزرگترین تیم Ph.D. گیاه شناسان ، میکروبیولوژیست ها ، حشره شناسان ، متخصصان هورمون ها و شیمی دانان آلی در صنعت. این دانشمندان صرفاً به مطالعه بهترین شیوه های کشت اختصاص داده اند و دائما در حال انجام تحقیقات آزمایشگاهی هستند. این تصور که شستشوی گیاهان “شبه علم” است به سادگی پوچ است.

فلاش گیاهان

حقیقتی در مورد فلاش گیاه

فلاش گیاهان قبل از برداشت در واقع یک عمل مفید است. با این حال ، یک راه درست و یک راه اشتباه وجود دارد. در حقیقت ، مخالفین وقتی می گویند که شستشو می تواند مواد مغذی گیاهان را از بین ببرد ، نکته قابل اعتمادی است-اگر فقط با آب معمولی شستشو دهید.

واقعیت این است که شستشو با آب ساده می تواند باعث از بین رفتن رشد گیاه و درصد رزین گیاهان شود. به همین دلیل بسیار مهم است که از یک ماده شستشو با کیفیت استفاده کنید که به طور خاص برای نوع گیاهانی که رشد می کنید طراحی شده است.

وقتی صحبت از یک عامل شستشو می شود ، باید مطمئن شوید که آن ماده حاوی طیف وسیعی از کلات ها می باشد. کلات ها ترکیبات آلی هستند که می توانند با سایر مواد شیمیایی و مواد متصل شوند. در طول فرایند شستشو ، این کلات ها خود را به مواد مغذی اضافی ، نمک ها و سایر ترکیبات موجود در گیاهان متصل کرده و آنها را مجبور به خروج می کنند.

در عین حال ، گیاهان شما از مواد مغذی ذخیره شده مورد نیاز خود در این چند روز و چند ساعت قبل از برداشت استفاده می کنند. یک عامل شستشو با کیفیت بالا ، گیاهان شما را از طریق این فرایند مورد نیاز قرار می دهد ، همچنین به آنها کمک می کند تا ترکیبات اضافی را که در محصول نهایی خود نمی خواهید پاک کنند.

زمان بندی کلیدی است: چه زمانی گیاهان خود را شستشو دهیم؟

در کنار استفاده از عامل مناسب برای شستشو ، باید اطمینان حاصل کنید که در زمان مناسب فلاش می کنید تا حداکثر فواید آن را داشته باشید. از دستورالعمل های زیر برای شستشوی گیاهان قبل از برداشت استفاده کنید:

اگر در خاک پرورش می دهید، شستشو را بین یک تا دو هفته قبل از برداشت شروع کنید.
اگر در حال پرورش در بستر کوکو هستید ، گیاهان خود را تا یک هفته قبل از برداشتن بشویید.
اگر در حال رشد در آب یا بصورت هیدروپونیک هستید ، گیاهان شما فقط باید یک تا دو قبل از برداشت شستشو دهید.

البته ، شما باید محصولات خود را در طول فرآیند شستشو به دقت زیر نظر داشته باشید تا از زرد شدن آنها اطمینان حاصل کنید. زمان شستشو را در صورت لزوم تنظیم کنید تا زمان ایده آل برای گیاهان خود پیدا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *